
Na zachód od Łeby, wokół przymorskich jezior Łebsko, Gardno i Dołgie, powstał w roku 1967 Słowiński Park Narodowy (SPN), zwany początkowo także Parkiem Kaszubskim. Słowiński Park Narodowy jest drugim, obok Wolińskiego, nadmorskim parkiem narodowym. Utworzono go w celu zachowania systemu jezior przymorskich, bagien, torowisk, łąk, nadmorskich lasów czyli tzw. Krainy wody, wiatru i piasku.
Słowiński Park Narodowy obejmuje unikatowy w skali europejskiej nadmorski obszar z wędrującymi wydmami zwanymi "Białymi Górami", które w okolicy Łeby na Mierzei Łebskiej osiągają wysokość 42 m n.p.m. Najwyższą wydmą w Słowińskim Parku Narodowym jest Wydma Czołpińska o wysokości ponad 50 m n.p.m., na której zbudowano w 1875 r. latarnię morską.
O randze i wartości przyrodniczej SPN świadczy fakt umieszczenia go w międzynarodowej sieci obszarów chronionych takich jak: HELCOMBSPA, Lista Światowych Rezerwatów Przyrody UNESCO (1977 r.) czy też obszar wodno-błotny Ramsar.
Unikalne tereny i niezwykły krajobraz pustynnych terenów leżących pomiędzy jeziorami Łebsko i Gardno a Morzem Bałtyckim są wspaniałym miejscem do relaksu i aktywnego wypoczynku. Słowiński Park Narodowy ze względu m.in. na liczne ostoje ponad 250 gatunków ptaków to również raj dla amatorów fotografii.
* O parku
* Park w liczbach
* Fauna
* Flora
* Rezerwaty
* Obwody ochronne
* Jeziora
* Latarnie morskie
* Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie
* Rowokół Święta Góra Słowińców
* Były 45 rakietowy dywizjon ogniowy WOPK/WLOP Smołdzino
* Mapa turystyczna Słowińskiego Parku Narodowego
* Galeria zdjęć
* Publikacje
* Strategie
* Raporty
* Opracowania
* Kontakt
Gry, tapety, aplikacje, polifonia i... wszystko na komórkę kliknij tutaj>>>
Źródło
Bibliografia
|